Szolgáltatásaink
Intézményünk szolgáltatásainak igénybevételéhez minden esetben a szülői felügyeleti joggal rendelkező hozzájárulása szükséges.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Mátészalkai Tagintézménye az alábbi tevékenységi területeket látja el:
- szakértői bizottsági tevékenység
- nevelési tanácsadás
- logopédiai ellátás
- gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés, és gondozás
- kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása
Szakértői bizottsági tevékenység
A szakértői bizottsági tevékenység keretében az intézmény szakértői bizottsága a gyermek, a tanuló komplex pszichológiai, pedagógiai-gyógypedagógiai vizsgálatát végzi, továbbá komplex pszichológiai, pedagógiai-gyógypedagógiai, orvosi vizsgálat alapján szakértői véleményt, illetve összegzést készít
a) * a korai fejlesztésre és gondozásra való jogosultság megállapítása vagy kizárása,
b) a beilleszkedési, a tanulási, a magatartási nehézség megállapítása vagy kizárása,
c) * a sajátos nevelési igény – az értelmi, az autizmus spektrum zavar vagy az egyéb pszichés fejlődési zavar: súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavar – gyanúja esetén.
Szakértői vizsgálatra a "Szakértői vélemény iránti kérelem" kitöltésével lehet jelentkezni. A nyomtatvány kötelező melléklete az "Adatlap a fejlődési szint megítéléséhez az iskolai felkészítés elősegítésére" (4. melléklet a 15/2013. (II. 26.) EMMI rendelethez).
A nyomtatványok letölthetőek innen:
A vizsgálatra jelentkezőket a szakértői vizsgálat idejéről a kérelem beérkezésétől számítva a törvényben megfogalmazott határidők figyelembe vétele alapján értesítjük ki. A vizsgálatot követően szakértői véleményt készítünk.
Nevelési tanácsadás
A nevelési tanácsadás előjegyzéses rendszerben nyújt szolgáltatást. Az előjegyzésbe vétel személyesen, telefonon, írásban vagy online is kérhető. Az előjegyzésbe vétel történhet jelentkezés vagy beutalás alapján. Előjegyzést kérhet a gyermek számára:
- a szülő, a gondviselő
- a gyermek nevelési-oktatási intézménye a szülő, gondviselő hozzájárulásával
- a gyermek-, ifjúság- és családvédelmi, az egészségügyi szolgáltatásban dolgozó szakemberek a szülő, gondviselő hozzájárulásával
- a gyermek, gondviselőjétől függetlenül, ha 18. életévét betöltötte és nappali tagozaton tanul
Milyen problémával fordulhat hozzánk?
- ha gyermeke szorong
- gyermeke viselkedése indulatos, érthetetlen, nehezen kezelhető, agresszív
- gyermeke testi panaszai hátterében orvosi okok nem találhatóak (hasfájás, fejfájás, bepisilés, bekakálás, tic)
- gyermeke életében nagy változás történt (krízishelyzet, trauma, haláleset)
- ha Ön szerint gyermeke egyes képességei elmaradnak az életkorában elvárható szinttől (mozgás, kézügyesség, figyelem, gondolkodás, tájékozódás térben-időben)
- ha Önnek nevelési tanácsadásra van szüksége
Logopédiai ellátás
A logopédiai ellátás feladata a beszédindítás, a hang- beszéd- és nyelvfejlődési elmaradás, a beszédhibák és a nyelvi-kommunikációs zavarok javítása, a diszlexia, a diszortográfia, a diszgráfia, a diszkalkulia kialakulásának megelőzése a beszéd technikai és tartalmi fejlesztését szolgáló logopédiai terápiás foglalkozáson.
A logopédiai ellátás keretében el kell végezni a harmadik és ötödik életévüket betöltött gyermekek beszéd- és nyelvi fejlettségének szűrését. A hároméveskori logopédiai szűrés a nyelvi fejlettségre (receptív és expresszív nyelv), az ötéveskori szűrés elsősorban a beszédartikulációra, illetve az írott nyelvi (írás és olvasás) készültségre irányul. A szűrés eredménye alapján szükség szerint el kell végezni a gyermek további logopédiai vizsgálatát, illetve kezdeményezni kell a további gyógypedagógiai, pszichológiai, és orvosi vizsgálatokat.
Részletes logopédiai diagnosztikai vizsgálat és logopédiai vizsgálati vélemény alapján kell a gyermek további logopédiai ellátását megszervezni, ha az alapvizsgálat, szűrés eredményei alapján ez szükséges. (15/2013 EMMI 25. §.)
Gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés és gondozás
A gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés és gondozás feladata a komplex koragyermekkori prevenció, tanácsadás és fejlesztés, az ellátásra való jogosultság megállapításának időpontjától kezdődően a gyermek fejlődésének elősegítése, a család kompetenciáinak erősítése, a gyermek és a család társadalmi inklúziójának támogatása érdekében. A korai fejlesztés és gondozás tevékenységei a komplex gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai tanácsadás, a kognitív, a szociális, a kommunikációs és a nyelvi készségek fejlesztése, a mozgásfejlesztés és a pszichológiai segítségnyújtás.
A foglalkozások a szülők jelenlétében és bevonásával zajlanak. A fejlesztés a gyógypedagógia módszereivel, egyénre szabottan segíti a rászoruló gyermekek fejlődését. A foglalkozások játékos formában a gyermekek önkiszolgálását, játéktevékenységét, beszédértését és kifejezőkészségét, testséma, testkép és testfogalom kialakítását, nagy-és finommozgás koordinációját támogatják. A kicsik egészséges személyiségfejlődése érdekében szem előtt tartjuk az egyéni adottságaikat, személyi kapcsolati készségüket. A pozitív élmények túlsúlyával törekszünk aktivitásukat, önállóságukat növelni. A fejlesztő foglalkozások mellett pszichológus közreműködésével konzultációs lehetőséget biztosítunk a szülőknek az aktuális problémák megbeszélésére, az esetleges érzelmi megterhelés támogató kezelésével.
Kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása
A kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása keretében feladatunk:
a) korai tehetség-felismerés, tehetségazonosítás, amelynek során a tehetség életkori megjelenését figyelembe kell venni,
b) a tehetséges gyermek személyiségfejlődésének támogatása, szükség esetén további megsegítésre irányítás,
c) tanácsadás, támogatás a szülőnek,
d) konzultáció a pedagógus részére.